Alfa i Omega

Alfa i Omega to stosunkowo młoda agencja badawcza, specjalizująca się przede wszystkim w świadczenie usług bazodanowych dla przemysłu medycznego. W naszej ofercie m.in.:

  • Badania ankietowe
  • Badania telefoniczne
  • Badania statystyczne
  • Badania fokusowe
  • Obliczenia statystyczne
  • Opracowania statystyczne
  • Badania rynku
  • Badania opinii
Alfa-Omega

W jaki sposób lekarz wystawi e-Receptę na leki z importu docelowego?

Telemedycyna

O ile pacjenci mają wiedzę na temat tego, jak wygląda proces wystawiania klasycznych e-Recept na leki dostępne w naszych aptekach, tak procedura związana z e-Receptą na leki z importu docelowego wglądają odrobinę inaczej.

 

Czym są leki z importu docelowego?

Leki z importu docelowego, znane również jako leki importowane, to leki, które są sprowadzane z innego kraju w celu zaspokojenia określonych potrzeb medycznych w naszym kraju. Przy czym docelowo ten produkt leczniczy nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Takie leki są sprowadzane w sytuacjach, gdy lek jest niezbędny do ratowania zdrowia lub życia pacjenta.

Lekarz, aby wystawić receptę online na leki z importu docelowego nie będzie mógł skorzystać z systemu elektronicznego. Lekarz będzie musiał zrobić to przy pomocy recepty papierowej.

Pacjent musi pamiętać, że recepta na leki z importu docelowego jest ważna 120 dni od daty wystawienia.

 

Bezpieczeństwo leków z importu docelowego

Dla niektórych leki z importu brzmieć mogą wręcz złowrogo. Ponieważ, skoro w Polsce nie są one dopuszczone do obrotu, to dlaczego ja mam nagle zacząć to brać?

Dlaczego? Ponieważ bywają sytuacje, gdzie jest niezbędne przyjęcie takiego leku. Jednakże nie wszystkie leki mogą uzyskać pozwolenie na import. Dotyczy to produktów, które zawierają taką samą substancję czynną, dawkę i postać co te produkty lecznicze, które już otrzymały pozwolenie. Dodatkowo Minister Zdrowia może wydać decyzję o odmowie wydania pozwolenia, a także może odmówić przedłużenia trwającego już pozwolenia.

 

Procedura złożenia zapotrzebowania

Cały proces złożenia zapotrzebowania stoi po stronie podmiotu medycznego. Oznacza to, że lekarz prowadzący pacjenta np. w szpitalu składa zapotrzebowanie na dany lek z importu docelowego. Zapotrzebowanie trafia do wojewódzkiego konsultanta, a następnie otrzymuje je Minister Zdrowia, jeśli zostanie zatwierdzone, to szpital wystawiający dane zapotrzebowanie, kieruje informację o zapotrzebowanie bezpośrednio do hurtowni farmaceutycznej. Jeżeli leczenie było prowadzone poza szpitalem, to lekarz prowadzący leczenie pacjenta, musi zgłosić zapotrzebowanie do hurtowni farmaceutycznej przy pomocy apteki. Każde zapotrzebowanie jest ważne 60 dni od potwierdzenia przez Ministra Zdrowia.